MÜHENDİSLİK DENKLİK BAŞVURUSU


22.02.2019

Şüphesiz meslek denkliği almak vize başvurunuzun en zor aşaması olacak ve gerekli belgelerin, raporların hazırlanması uzun zaman alacaktır. Bunun yanı sıra, Engineers Australia'nın belgelerinizi değerlendirme süresi de oldukça uzundur. Daha yüksek bir bedel ödeyerek "Fast Track" hizmeti alabilirsiniz. Normal şartlarda denklik alma süreniz 15 hafta civarındayken, "Fast Track" hizmeti ile başvurunuza görevli atanması çok daha kısa sürmektedir.(Bizim zamanımızda 15 iş günüydü ancak artık ne kadar sürede görevli atanacağını belirtemiyorlar.)

Bütün hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra nihayet denklik başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bu aşamadan sonrasında, konuyu takip edebilmek için, Engineers Australia'nın yayınladığını "MSA Booklet" dokümanını elinizin altında bulundurmanızda fayda olacaktır.

MUDEK akreditasyonu olan bir okuldan mezunsanız (Mezun olduğunuz yıl akreditasyon olup olmadığına bakınız.) lisans derecenizi kanıtlamak için diplomanız ve transcriptiniz yeterli olacaktır.

Okulunuzun MUDEK akreditasyonu bulunmuyorsa, eğitiminizi kanıtlamak için üç adet projenizi (Career Episodes) anlatan CDR (Competency Demonstration Report) raporu ve mezuniyet sonrasında bilginizi güncel tuttuğunuza yönelik CPD (Continuing Professional Development) listesi hazırlamanız gerekir. Detaylar için CDR Nedir sayfasına bakabilirsiniz.

Başvurunuzu MUDEK akreditasyonunuz varsa "Washington Accord" yoluyla, MUDEK akreditasyonunuz yoksa CDR (Competency Demonstration Report) yoluyla yapmalısınız.

Peki başvuru dokümanları nelerdir?

 • Pasaport stili fotoğrafınız (35mm x 45mm)

 • Pasaportunuzun isim ve fotoğraf içeren sayfası

 • Diplomanız

 • Transcriptiniz

 • CV/Özgeçmişiniz

 • IELTS ya da TOEFL iBT® sonucunuz

 • İsim değişikliğiniz olduysa resmi yazı (Nüfus Müdürlüğünden alınabilir)

 • Türkçe olan her dokümanın Noter Tasdikli Yeminli Tercümandan çevirisi

Mudek akreditasyonunuz yok ise yukarıdakilere ek olarak

 • Continuing Professional Development (CPD) listesi

 • Competency Demonstration Report (CDR)

İş deneyiminizden puan talep ediyor iseniz yukarıdakilere ek olarak

 • İş veren mektubu (İş tanımlarınızı, işe giriş-çıkış tarihinizi, pozisyonunuzu içeren resmi bir yazıdır.)

 • SGK Dökümü

 • Maaş bordrosu

Dikkat Edilecek Noktalar: Dokümanların orijinallerini tarayınız, suret kabul edilmemektedir. Renkli, en az 300 dpi çözünürlükte PDF dokümanı olarak tarayınız. Çeviri yapılan dokümanları, orijinali-çevirisi-noter tasdiklisi sıralamasına uyarak tek bir PDF belgesinde oluşturunuz.

IELTS: Her bölümden minimum 6 almalısınız

TOEFL iBT®: Minimum skorlarınız Listening: 12 Reading: 13 Writing: 21 Speaking: 18 olmalı

Engineers Australia'ya meslek denkliği başvurusu yapabilmek için öncelikle kurumun ana sayfasında yer alan "MyPortal"a tıklayarak, kendinize hesap açınız. Hesabınız onaylandıktan sonra, portalde "Migration Skills Assessment" sayfasına girip "Start MSA Application" butonuna basarak başvurunuzu başlatabilirsiniz.

Güncel ücret tarifeleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Önemli Not: Lütfen yukarıda yazanları, Engineers Australia'nın yayınladığını "MSA Booklet" dokümanından teyit etmeyi unutmayınız. Bu doküman her zaman güncellenebilir, ek maddeler gelebilir, kurallarda değişikliğe gidilebilir.