BİLMENİZ GEREKEN KAVRAMLAR: EOI, ROUNDING, OCCUPATION CEILING


22.02.2019

Bağımsız Kalifiye Göçmenlik başvuru süreci birkaç aşamadan oluşur. Başvuru yapabilmek için en az 65 puanı garantilenmiş, meslek denkliğinizi almış ve İngilizce sınav sonucunuzu öğrenmiş olmalısınız. Öncelikle davet alabilmek için niyetinizi belirtmeniz, davet alınca da gerekli belgelerinizi yüklemeniz gerekir. Aşağıda bu süreçte karşınıza çıkabilecek kavramlara yer verilmiştir.

EOI (Expression of Interest)

EOI (Expression of Interest), kalifiye göçmenlikle ilgilendiğinizi, asgari 65 puana ulaştığınızı ve davet beklediğinizi ibraz ettiğiniz bir başvuru formdur. EOI formunda kişisel bilgilerinizi ve puan aldığınız alanlara (Eğitim, meslek, dil, tecrübe, kalifiye eş vb.) yönelik detayları doldurursunuz. EOI esnasında herhangi bir kanıt/belge sunmanız beklenmez. EOI başvurusu yapmak ücretsizdir.

EOI başvurunuzu yaparak, "SkillSelect" sisteminde başvuru daveti almak üzere sıraya girmiş olursunuz. Sıralamanız, puanınıza ve başvuru tarihinize göre belirlenmektedir. Kaçıncı sırada olduğunuza dair bir bilgi edinemezsiniz çünkü başvuran adayların puanına göre sıranız değişebilmektedir. Eğer davet alırsanız, puan aldığınızı ibraz ettiğiniz her alana yönelik kanıt/belge sunmanız beklenecektir.

EOI başvurusu Avustralya Göçmenlik ve Sınır Güvenliği Departmanı'nın (Department of Immıgration abd Border Protection) resmî sitesindeki "Skill Select" sayfasından yapılmaktadır. Sayfada yer alan "Submit an EOI" butonu ile başvuru formunu açabilirsiniz.

Occupation Ceiling

Occupation Ceiling, meslek kotası anlamına gelmektedir. Bir meslek dalında, kaç adaya davet gönderileceğine yönelik kotadır. Bir meslek kotasının dolması durumunda, 1 Temmuz'dan itibaren yani yeni kotalar yürürlüğe girdikten sonra o meslek alanında davet gönderilmeye başlanır.

Meslek kotalarına Avustralya Göçmenlik ve Sınır Güvenliği Departmanı'nın (Department of Immıgration and Border Protection) resmî sitesindeki "Skill Select" sayfasından bakılabilir. Sayfada yer alan "Occupation Ceiling" sekmesine tıklayarak meslek kotalarını görüntüleyebilirsiniz.

Occupation Ceiling tablosundan toplam davet kotasını öğrenebileceğiniz gibi, "Invitation to date" kısmından kotanın ne kadarının dolduğu bilgisini de edinebilirsiniz. Ancak bu tabloda gösterilen "Invitation to date" rakamlarının güncel olmayabileceğini aklınızdan çıkarmayınız. Occupation Ceiling tablosu "Current Invitation Rounding" olarak gösterilen tarih itibariyle oluşan rakamları gösterir.

Invitation Round

Her meslek bazında kaç puana sahip adaylara davetiye gönderileceği "Invitation Round" ile belirlenir. "Rounding" havuzda yer alan bütün başvuruların elektronik sistem tarafından taranması ve uygun başvurulara davetiye gönderilmesi için yapılan tur/raunt olarak tanımlanabilir. Bu turlar/rauntlar ayda bir ya da iki kere yapılmaktadır. Eğer puanınız yüksekse, girdiğiniz ilk rounding'de de davetiye alabilirsiniz.

Invitation Round detaylarına Avustralya Göçmenlik ve Sınır Güvenliği Departmanı'nın (Department of Immigration and Border Protection) resmi sitesindeki "Skill Select" sayfasından bakılabilir. Sayfada yer alan "Invitations Rounds" sekmesine tıklayarak meslek kotalarını görüntüleyebilirsiniz.

Invitations Rounds sayfasında öncelikle "Current Invitation Round" tarihine bakılabilir. Occupation Ceiling tablosunda yer alan kotaların doluluk oranı "Current Invitation Round" itibariyle oluşan rakamlara göre belirlenir.

"Next Invitation Rounds" gelecek rounding tarihini ve toplam kaç adayın seçileceğini gösterir. Kimi zaman "Next Invitation Rounds" olarak gösterilen tarih geçmişte kaldığı hâlde "Current Invitation Round" olarak gösterilmeyebilir. Bunun nedeni Occupation Ceiling'in en son roundingde oluşan rakamlara göre güncellenmemiş olmasıdır. Dolayısıyla Occupation Ceiling'de gördüğünüz "Invitations to Date" rakamı gerçeğinden az olabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Rounding sonuçları aslında sizin meslek grubunuza ait davetiye istatistiğini içerir. Öncelikle rounding detaylarını açarak, meslek bazında hangi taban puanına davetiye gönderildiğine bakmalısınız.

Güncel veri için, "Current Invitation Round" başlığı altındaki tarihe tıklayarak detay sayfasına gidebilirsiniz. Bu sayfadan, o tarihte gerçekleşen toplam davet adetine, hangi puanlara davet gönderildiğine ve yoğun başvuru alan mesleklerin taban puanlarına (Cut off) ulaşabilirsiniz. Bu inceleme ile sizin mesleğinizde davet alabilmek için minimum kaç puana sahip olmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Eğer mesleğiniz "cut off" tablosunda yok ise, bu 65 puan ile davetiye alabileceğiniz anlamına gelir.

Unutmayın eğer puanınız düşük kalıyorsa, başvurunuz iki yıla kadar sistemde kalacaktır. Bu süre zarfında özellikle 1 Temmuz döneminde yeni kotaların yürürlüğe girmesi ile puanlarda düşüş yaşanabilir. Ayrıca fazladan puan alabileceğiniz alanlar var ise (Örneğin daha yüksek İngilizce puanı gibi), bu hedeflerinizi gerçekleştirdiğiniz tarih itibariyle başvurunuzu güncelleyerek yeni puanınız ile roundinge girebilirsiniz.

Mesleğinizle ilgili daha detaylı bir analiz yapmak isterseniz, "Previous Invitation Round" sekmesinden geçmiş rounding sonuçlarına bakabilirsiniz. Örneğin 1 Temmuz sonrasındaki ilk roundinge bakarak, yeni kotalar devreye girdiğinde mesleğinizin kaç puanla davet aldığını görebilirsiniz.

​Puanınız davetiye almaya yeterli ise, "next rounding" tarihinde davetiyeniz mail adresinize otomatik olarak sistem tarafından gönderilecektir. Bu aşamadan sonra 60 gün içerisinde vize ücretinizi yatırmanız ve başvuru yapmanız gerekir.