BİLGİ TEKNOLOJİLERİ ÇALIŞANLARI DENKLİK BAŞVURUSU


21.02.2019

Şüphesiz meslek denkliği almak vize başvurunuzun en zor aşaması olacak ve gerekli belgelerin, raporların hazırlanması uzun zaman alacaktır. Bunun yanı sıra, Australian Computer Society'nin sonuç verme süresi de ortalama 8-10 haftayı bulabilir.

Bütün hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra nihayet denklik başvurunuzu yapabilirsiniz.

Peki başvuru dokümanları nelerdir?

Bu aşamadan sonrasında, konuyu takip edebilmek için, Australian Computer Society'nin yayınladığını Skills Assessment Guidelines for Applicants" dokümanını elinizin altında bulundurmanızda fayda olacaktır.

Bir önceki yazımızda anlattığımız ICT Major, ICT Minor ve Non-ICT kavramlarına geri dönüyoruz. ICT Major ya da Minor'seniz "Skills Assessment" yoluyla, Non-ICT'yseniz Recognition of Prior Learning (RPL) yoluyla başvuru yapmalısınız.

Doküman Listesi

  • Pasaportunuzun isim ve fotoğraf içeren sayfası

  • Diploma/Dereceniz

  • Transcriptiniz

  • İsim değişikliğiniz olduysa resmî yazı (Nüfus Müdürlüğünden alınabilir)

  • Türkçe olan her dokümanın Noter Tasdikli Yeminli Tercümandan çevirisi

  • İşveren mektubu (İş tanımlarınızı, işe giriş-çıkış tarihinizi, pozisyonunuzu içeren resmî bir yazıdır)

  • SGK Dökümü

  • Maaş Bordrosu

  • Recognition of Prior Learning (RPL) Yöntemiyle ilerliyorsanız yukarıdakilere ek olarak Recognition of Prior Learning (RPL) Raporu hazırlamalısınız.

Australian Computer Society'ye meslek denkliği başvurusu "Migration Skill Assessment" bölümünde yer alan "Online Application Form" sayfasından yapılır. Buradan "Online Application Form" sayfasına ulaşabilirsiniz.

Güncel ücret tarifeleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Dikkat Edilecek Noktalar: Bütün orijinal dokümanlarınızın noter tasdikli suretlerini yükleyiniz. Belgelerinizi en fazla 200 dpi çözünürlükte PDF dokümanı olarak tarayınız. PDF dokümanlarınız 3 MB limitini aşmamalıdır. Çeviri yapılan dokümanları, orijinali-çevirisi-noter tasdiklisi sıralamasına uyarak tek bir PDF belgesinde oluşturunuz.

Önemli Not: Lütfen yukarıda yazanları, ACS'in "Skills Assessment Guidelines for Applicants" dokümanından teyit etmeyi unutmayınız. Bu doküman her zaman güncellenebilir, ek maddeler gelebilir, kurallarda değişikliğe gidilebilir.

Non-ICT Adaylar İçin

Eğer Non-ICT grubuna dahilseniz, ACS sizin diplomanıza/derecenize bilgi teknolojileri mezunu olmadığınız için denklik veremez. Dolayısıyla eğitim alanından puan alabilmek için, diplomanızı/derecenizi başka bir kurum olan VETASSESS (Vocational Education & Training Provider (VET) Assessment Provider) aracılığıyla onaylatabilirsiniz. VETASSESS'a "Point Test Advice" hizmeti için başvuru yaparak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu arada VETASSESS için yeniden belge hazırlamanıza gerek olmayacaktır, ACS için hazırladığınız dokümanlarınızı VETASSESS başvurunuzda da kullanabilirsiniz.

Lütfen VETASSESS tarafından eğitim derecenizin/diplomanızın onaylanmasının da uzun süre (10-12 hafta) alabileceğini aklınızdan çıkarmayınız. Fazla vakit harcamamak için, ACS başvurunuzu yaparken eş zamanlı olarak VETASSESS'a da başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru dokümanlarına buradan ulaşabilirsiniz.