AVUSTRALYA'DA İLK ETAPTA NEREDE KALINIR


p class="single-page-p">Melbourne'in "Winter is coming", Türkiye'nin "Merhaba doğan güneş" dediği bu güzel mayıs gününde yeni bir yazı ile karşınızdayız, Avustralya'da ilk etapta nerede kalınır? Türkiye'den rezervasyon yapabileceğiniz ve paylaşımlı ya da kiralık ev bakarken geçici olarak kalabileceğiniz yerleri aşağıda sıraladık.

Serviced Apartments

Eşyalı bir dairenin size tahsis edildiği konaklama şeklidir, bizdeki apart hotel mantığı ile aynı. Uzun süre kalabilirsiniz. Daha çok çocuklu ve kişisel alana önem veren aileler için uygun olduğu söylenebilir. Bu tarz konaklamanın gecelik minimum 100 AUD'u bulabileceğini aklınızda bulundurunuz. Yani biraz tuzlu oluyor uzun süre kalınca. Malum AUD/TRY kuru da yürek dağlıyor :)

Bed & Breakfast, Guesthouse

Bunlar otelden ucuz olup, pansiyon mantığı ile çalışan konaklama yerleridir. Biliyorsunuzdur mutlaka ancak tanım olsun diye yazalım dedik:) 2 kişilik ya da tek kişilik güzel odalar bulabilirsiniz. Ancak uzun süre kalınırsa hesaplı olmayabilir.

Bunun yanı sıra, tek başına gelen ve uykusu gerçekten ağır olanlar için yatakhaneler de mevcut. Backpacker'lık ruhu ölmedi ve ben de bunun bir numaralı temsilcisi olabilirim diyorsanız günlük 15-20 AUD'a yatakhanelerde sizin gibi backpacker ruhlu 7-8 kişi ile kalabilirsiniz. (Why not?)

Le Student 8 (Melbourne)

Öğrencilere hotellere göre ekonomik sayılabilecek stüdyo daireler kiralanan bir yer. Fiyatlar haftalık ücret üzerinden belirleniyor ve kaldığınız süreye göre değişiklik gösteriyor. Minimum bir ay kalmanız bekleniyor. Bunun haricinde öğrencilerin kalabileceği başka stüdyo daireler de bulabilirsiniz (Unilodge.com.au incelenebilir.) ancak genelde minimum 6 aylık sözleşme yapmak istiyorlar.

Eğer burada kalmak isterseniz kendi sitelerinden rezervasyon isteği gönderiyorsunuz. Bu aşamada öğrenci kimliği ya da kabul formu gibi belgeleri de eklemenizi istiyorlar. Ancak bütün bunlara rağmen, öğrenciler dışında kişilerin de burada kaldığına yönelik yorumlar var.

Airbnb

Sanıyoruz en ucuz seçenek budur. Kendi sitesinden (Airbnb.com) hesap oluşturarak, istediğiniz mahalledeki odaları ve odaların şartlarını araştırabilirsiniz. Eğer kalmak istediğiniz oda olursa, ev sahibine rezervasyon isteği yaparak ya da kısa mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz. Biz 2 kişi gecelik 50 AUD'dan kaldık, ancak çok daha uygun seçenekler de var. Kendi deneyimimiz bölümünde detaylı şekilde anlatacağız.

Couchsurfing

İşte bedava olanlara geldik! Kendi sitesinden hesap oluşturup Melbourne'de evini size açacak bir dost arayabilirsiniz. Uzun süre kalmak için pek müsait olmayabilir ama yine de denemekten zarar gelmez :) Ben nerede yattığıma çok takılmam, mühim olan muhabbet diyorsanız ve eşyanız hafifse düşünülebilir.

Arkadaş, Akraba Yanı

İşte bir diğer ve en güzel bedava konaklama... Ama sıkı fıkılık seviyeniz önemli. Öyle her akraba, her arkadaş sizi uzun süre hayatına ortak etmek istemeyebilir. Sonuçta herkesin bir özel hayatı var. Yine de hısım-akraba hep beraber oturulan sofraların tadını başka ne verebilir ki...

Temsili Aile Yemeği

Rezervasyon yaparken nelere dikkat edilmelidir?

  • Nereden bulunur bu serviced apartment, b&b, guesthouse fiyatları derseniz, Google Search ile adım atılabilir. Harita üzerinden seçim yaparak ve tarih girerek fiyatları görebilirsiniz. Bunun yanı sıra booking.com ya da benzer rezervasyon siteleri (Trivago gibi) üzerinden de fiyatları kontrol edebilirsiniz.

  • Güvenlik kontrolünüzü mutlaka yapınız, sonuçta görmediğiniz bir odaya/eve para veriyorsunuz. Nasıl yapabilirim derseniz, herhangi bir yerin daha önce kalanlar tarafından değerlendirildiği sonuçlara ulaşamıyorsanız oradan uzak durun diyebiliriz. Örneğin bir guesthouse buldunuz tripadvisor ve booking üzerinden review geçmişini kontrol etmelisiniz. Nelerden şikâyet ya da kötü yorumlar almış; guesthouse sahipleri müşterilere nasıl cevaplar vermiş gibi noktalara mutlaka bakınız. Bunun haricinde Gumtree.com (Sahibinden.com sitesinin Avustralya versiyonu) üzerinden kalacak ev ya da hostel arıyorsanız güvenilir değerlendirmelere (review) ulaşamayacağınız için dolandırılma riski ile karşı karşıya kalırsınız. Gumtree.com üzerinden çok cazip fiyatlar sunan ve size kendini ev sahibi olarak tanıtan kişilerden uzak durun :)

  • Kalacağınız yerin ev bakmayı düşündüğünüz mahalleye yakın olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca ne sıklıkla temizlik yapıldığı, tuvalet-banyonun hususi olup olmadığı, yakınlarda market-restoran vs. bulunup bulunmadığı gibi konulara da dikkat edilmeli.

Bir sonraki yazımızda, paylaşımlı veya kiralık ev nasıl bulunur ve nelere dikkat edilmelidir konusunu detaylandırırken yer yer kiracısını ezer gibi olan Avustralya hükümetine yer yer burnu havada emlakçılara minik taşlar atacağız. Görüşmek dileğiyle...

Yazılarımızı beğeniyorsanız ve bizi daha fazla yazmak için motive etmek istiyorsanız lütfen yorum yapmayı ve paylaşmayı ihmal etmeyiniz :) İlginiz ve zamanınız için teşekkürler...