AVUSTRALYA İÇİN GENELLEME: BÖLÜM 1


13.11.2017

Bu yazı dizisinde Avustralya’yı ve yerlilerini gözünüzde daha iyi canlandırabilmeniz için kendi gözlemlerimizden yola çıkarak birtakım genellemeler ve çıkarımlar yapıyoruz.

Aussie Aksanı

Avustralya ile ilgili yazılar okuyorsanız mutlaka aksanları hakkında söylenilenler dikkatinizi çekmiştir. İtiraf etmeliyiz ki buraya gelip bir Aussie ile havadan sudan konuş(ama)mak eylemini gerçekleştirmeden önce “Hadi canım ne kadar zor olabilir ki” diye düşünüyorduk. Ne demiş Caesar: Veni Vidi Vici, geldim gördüm yendim. Bunu kendimize uyarlarsak Veni Vidi, geldik ve bir şeyler gördük.

Bir kere adamlar dili tasarruflu kullanıyor, öyle kelimelerin tamamını söyleyeyim cümlemi bitireyim falan dertleri yok. Bir kelimeden birkaç harf söylesem yeter gözüyle bakıyorlar. Bu da yetmiyor, kısaltayım ve kendimce aynı anlama geldiğini düşündüğüm başka bir kelime uydurayım fark yapayım diyorlar. Mesela “Afternoon” fazla uzun en iyisi “Arvo” diyelim; “Gas station” saçmalık yerine “Servo” diyelim demişler. İnanır mısınız ilk geldiğimizde bir yerlere oturup bira içelim dedik, ancak bira kapasitesine göre farklı isimler verdikleri için bir türlü istediğimiz miktarı tutturamadık. Bizde mis gibi 50’lik, 33’lük gibi nicelik belirten isimler varken, burada “Pot”, “Pint”, “Jug”, “Schooner” şeklinde isimlendirmeler görecekseniz. Maksat gelenin kafası karışsın.

İngilizceniz ne kadar iyi olursa olsun burada özellikle günlük konuşmalarda sıkıntı yaşayacaksınız. Farklı aksanları anlamakta biz ne kadar zorlanıyorsak, Aussieler de bizi anlamakta bir o kadar zorlanıyor ilginç bir şekilde. Aussieler global bir dili konuşmanın getirdiği tembellik ya da umursamazlıktan dolayı, başka aksanları anlamak için pek çaba göstermiyorlar. Bir noktadan sonra, Aussieler’i anlamamaktan ziyade ne söylediğinizin Aussiler tarafından anlaşılmıyor olması da motivasyonunuzu etkileyebiliyor. Zamanla kelime telaffuzunuz geliştikçe ya da onlarınkine benzedikçe işler biraz daha rayına giriyor.

No Worries

Avustralya’ya başka bir isim verselerdi bu “No Worries Land” olurdu. Burada her şeyin tek bir cevabı var, o da 42 değil “No worries”. İlk geldiğimiz zaman ev bakarken, emlakçıya “Biraz düşünelim” dediğimizde “No worries” cevabını almış ve “bu adam alındı mı şimdi, trip mi yiyoruz acaba” gibisinden şüphelenmiştik. “No worries” nedense kafamızda “Ehh bize her yer Paris” etkisi yaratmıştı.

Sonra gördük ki, “No worries”in ne anlama geldiğinin ehemmiyeti yoktu, sağlı sollu her cümlenin sonunda salıveriyorlardı. Biri teşekkür mü etti, “No worries”; birinin bir sıkıntısı mı var “No worries”; birinin adı Nepomuceno María mı, “No worries”, birisi bir talepte mi bulundu, “No worries”… Gerçek bir Avustralyalı gibi hissetmek istiyorsanız siz de şuursuzca salın bırakın içinizdeki “No worries”leri.

Bölüm 2: Bir Aussie size genellikle hangi soruları sorar, bu adamlar üşümüyor mu, markette gezerken dikkatimizi neler çekti. Pek yakında kangurularfalan.com’da…


Yazılarımızı beğeniyorsanız ve bizi daha fazla yazmak için motive etmek istiyorsanız lütfen yorum yapmayı ve paylaşmayı ihmal etmeyiniz :) İlginiz ve zamanınız için teşekkürler...